Anadolu… Kıtaların ortasında yüzyıllardır bir köprü görevini görmüş, yanıbaşındaki kadim kültürlerin hepsinden etkilenerek kendine özgü bir kültüre sahip olmuş, eşsiz bir bölge… Kimisi gelip geçmiş, kimisi kalıcı olmuş tüm medeniyetler için bu toprakların bereketi hep, her zaman çok cazip bir çekim merkezi olmuş.

Tüm bu kadim bilgilerin adeta imbikten süzülürcesine biriktirdiği bir yaşam tarzıdır, Anadolu kültürü. Bu kültürün en önemli kısmı da yemek ve sofra adabıdır. Sofra ve yemek Anadolu’da yaşayan herkes için çok değerli bir ritüeldir. Burada amaç sadece karın doyurmak değil, bir araya gelmektir.

Ev halkı ve misafirleri için asıl doyurucu olan, yapılan yemekleri yerken yaptıkları sohbetleridir, bir Anadolu sofrasında.

Zaten sofra daha çok yuvarlak bir sini etrafında toplanılıp yemek yenilen yerdir. Altında bir sofra bezi vardır ki aynı zamanda peçete görevi görür.

Ortadaki emek verilerek yapılmış “aş”a kaşık sallar herkes ama arsızca bir telaşla değil elbette; saygıyla ve sükûnetle…

I don't know what you think about eating, but breakfast should have something to do with happiness.

CEMAL SÜREYA “dediyse doğrudur.“

I haven't met anyone who can think well or get a good night's sleep without having a good meal.

VIRGINIA WOOLF “ne kadar haklı…“

Organic & Fresh

Products from Sianji Farm are used in all the flavors that come to your table at Meşealtı Authentic Kebap. From the branch to the table, it is presented to you with its old and missed flavors and smells. Other products such as meat, olive oil and dairy products are presented to your liking, produced from the region and with traditional methods.

Flavors of the Region

While creating exquisite and delicious recipes from Gaziantep cuisine, very special ingredients from the region are used and these products are produced with traditional methods.

From Branch to Table

The vegetables produced in Sianji Farm are grown completely organically and come to your table. All vegetables will offer you the taste experiences you miss with their smell and taste.

100% Domestic Production

Local and traditional products are used in our flavors. Delicious Aegean olive oils, very special meats from Gaziantep, Trabzon cheeses and more...

Follow us for detailed information about products and 20% discount!

0 (533) 050 23 70

Peksimet Mahallesi 5572 Sokak No:22/1-2, Turgutreis 48400 Türkiye